Go to Top

Kayrak Taşı Özellikleri

Kayrak Taşı‘nın Kullanım Alanları Her türlü yapı sektörünün iç ve dış duvar kaplamalarında, şömüne, barbekü, baca ve fırın gibi alanlarda, yaya ve araç yolları ile park ve bahçe düzenlemelerinde bir yapı malzemesi olarak kullanılan Kayrak Taşı, kullanıldığı her yere sağlamlık, uzun ömür ve estetik değerler katmaktadır. Kayrak Taşı aşınmaya karşı dayanıklıdır. Kaymama özelliği ile ıslak zeminler için ideal bir malzemedir. Isı farklılıklarından, mevsim değişikliklerin- den (don olayları vb.) etkilenmeme

Teknik Özellikleri:

Kayrak Taşı Uygulamasında
Öneriler
Park bahçe düzenlemelerinde 4-6 cm. Kalınlığındaki Kayrak Taşı’nın kullanılmasını öneriyoruz. Çünkü ince kayraklar, ince tabakalar halinde olduğu için kabarma yapabilmektedir. Ayrıca iç mekan ve dış duvar kaplamalarında taş verniği kullanılmalıdır. Bu alandaki örneklerimizi ve tüm Kayrak Taşı uygulamalarımızın farkını görebilmeniz için, fotoğraflara bakmanız yeterli olacaktır.
Her türlü yapı sektörünün duvar kaplamaları ( İç ve Dış ), şömine, barbekü, baca, fırın vb. ile yaya, araç yolları, park ve bahçe düzenlemelerinde doğal veya ebatlanmış şekilde
Kalınlıklarına Göre
A-) 1-3 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; duvar kaplaması, şömine, barbekü, fırın, iç mekan kaplamaları, disko ve bar dekorasyonu, baca kaplamaları gibi işlevsel veya dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 14-16 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
B-) 4-6 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır. 1 tonu ile 8-10 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
C-) 6-10 cm kalınlıktaki kelebek duvartaş; çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 5-7 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
Sarı, kahverengi, gri, açık yeşil, kirli beyaz, bordo, kırmızı renkler birbirine girmiş şeilde üzerleri kuşkonmaz bitkisi fosili görünümünde siyah dentrik yapıyla kaplıdır. Renkler karışık olup renk ayrımı yapılamamaktadır.
Park bahçe düzenlemelerinde tercihen 4-6 cm kalınlıktaki kayrakların kullanılmasını öneriyoruz. Çünkü ince kayraklar ince tabakalar halinde olduğu için kabarma yapabiliyor. Tek damar olan 4-6 cm kayraklarda bu problem yoktur.
İç mekan ve dış duvar kaplamalarında taş verniği kullanılmalıdır.

kaynak:smetc.com

, , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın