Go to Top

Kayrak taşı nedir?

KAYRAK TAŞI KULLANIMI

Doğanın milyonlarca yıl içinde saklı tuttuğu güzelliklerin bir sonucu olan Kayrak Taşı, taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkartılan ve işlenen, tamamen doğal ve özel bir malzemedir.

 KAYRAK TAŞI NEDİR ?
İnsanlık tarihi boyunca toplumlar, yapılarını inşa ederken, kendi değerlerinden, kendi yaşantılarından esinlenmiş ve sonuçta bir inşaat kültürü ortaya çıkmıştır.Günümüzde yapı teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ve keşfedilen yeni yapı malzemelerine rağmen Kayrak Taşı, halen revaçta olup yapılara doğal güzellikler katmaya devam etmektedir. Kayrak Taşı’nın yapılarda kullanılması, taşın ocaktan çıkarılıp işlenmesinden, yapının özelliğine göre uygulama tekniklerinin belirlenmesine ve mimari bir bütünlük içinde sunulmasına kadar, ciddi bir uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirmektedir.

KAYRAK TAŞI NERELERDE KULLANABİLİRSİNİZ? 

Taşlar duvar kaplamaları ( iç ve Dış ), şömine, barbekü vb. ile araç, yaya yolları, bahçe ve park düzenlemelerinde doğal şekilde kullanılabilmektedir.

KALINLIKLAR
1-) 1-3 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 15-18 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
2-) 4-6 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır. 1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplana bilmektedir.
3-) 6-10 cm kalınlıktaki kelebek duvartaş; çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

KULLANIM ALANLARI
*Bina iç ve dış cephe kaplamalarında
*Restorasyonlarda
*Barbekü baca şömine türü yerlerde
*Havuz kenarları ve ıslak zeminlerde
*Tatil köyleri, spor alanları, park bahçe düzenlemelerinde
*Taş bina yapımında
*Çimenlerin üzerine harçsız serbest yürüyüş yollarında
*Çatı kaplamalarında


Kayrak taşı
özellikle müstakil ve villa projelerinde direkt olarak Tuğla üzerine kaba sıva harcıyla kullanıldığında dış cephe maliyetlerini etkin bir biçimde aşşağıya çekmektedir. Ayrıca su geçirgenligi %0,9 olduğu için su yalıtımı sağlamaktadır. 100-200 yıl boyunca binayı dış cephe derdinden kurtarmaktadır.

Binaya kattığı görsel estetikten ve prestijden ayrıca bahsetmeme gerek yok sanırım. Ayrıca Türkiyede Kayrak taşı ocaklarının artması ve ocakların verimli kullanılması sonucu sanıldığı kadar pahalı bir malzeme değildir. Metre kare fiyatı hemen hemen Fayans fiyatlarıyla aynıdır.

kaynak: berkecan.com.tr

, , , , , ,

Bir Cevap Yazın